کرم خراط درخت گردو

30 مرداد 98 : امروز که در طول جاده تا روستای کند علیا می اومدم وقتی به درختان گردو نگاه کردم وضعیت را اسف بار دیدم.

خسارت بسیار سنگین و گسترده است . درختانی کهنسال و آفت زده ، نیمه سالم ، یا درحال مرگ با اندکی محصول که اصلا به صرفه نیست .

دلیل اصلی کرم خراط است و سپس اصلاح رقم گردو .

شاید این خودش یکی از دلایل فقر باشد . مصرف آب و زحمت و تلاش زیاد و برداشت چیزی نزدیک به 5 درصد .

باید در نظر داشت که این آفت در منطقه بسیار گسترده است و برای موثر واقع شدن کارها در باغچه ، باید بسیار دست بالا و قوی و مداوم ، عمل کرد .

من خودم در باغچه به این نتایج رسیدم و اقدام خواهم کرد :

 • نصب تله های نوری در ماههای اردیبهشت تا پایان شهریور ، اختصاصی برای هر درخت .
 • مبارزه مکانیکی با آثار آفت با زدن خمیز .
 • تقویت درخت باتزریق سرم هر هفته یک دوز از فروردین تا پایان مرداد.
 • سم روغنی در فصول خواب درخت .
 • اصلاح درخت به گونه های مقاوم تر.
 • حتی الامکان حذف شاخه های آفت زده .
 • آفت پس ازحمله به سمت بالا شروع به حفاری میکند یا به زیر شاخه ها حمل ور می شود . چرا ؟
 • حفظ شاخه های اصلی به پوششی از رنگ محافظ .
 • هرس و کوتاه کردن شاخه های و پیوند درختانی که از باردهی آنها در شاخه های انتهایی نباشد بلکه در شاخه میانی محصول دهد و کنترل بزرگ شدن درخت آسان باشد و نیز میتوان زیر شاخه ها را با رنگ محافظ در فصول برگ ریزان به رنگ محافظ ، آغشته کرد .
 • سرم های تزریقی به تنه درخت با محلول 3x از عصاره کرم خراط و ان پی کا با هدف هوشمند سازی درخت باری ساخت شیره ای که کرم را خفه کند .  هفته ای یک دوز چند لیتری لیتری از فروردین تا پایان مرداد که هر مصرف هر روزش چند روز به طول انجام و در زمان تشنگی درخت باشد و نه بلا فاصله پس از آبیاری .
 • ایجاد پلکان های اصولی و بی خطر برای بالارفتن از درخت و مدیریت درست شاخه ها .
 • کوتاه کردن ارتفاع درخت و پیوند رقم های اصلاح شده تر .

ساخت ماده محافظ پوست درخت از آفت .

روش محلول پاشی بصورت هفتگی به عنوان یک استراتژی کلی : درخت ها را پا کوتاه کرد و نازل اسپری همیشگی روی آنها نصب کرد . کاری مثل آبیاری اتوماتیک و مخزن را مد نظر داشت .

همه درخت ها و نیز شاخه های مریض و بیمار و آفت زده را  کوچک و ضعیف  را  قاطعانه حذف کرد و روی درخت های بزرگ و سالم ولی کمتر متمرکز شد .

==================================

2 شهریور 98…. تله هایی که ساخته شده بودند و حدود یک ماه پیش کار گذاشته شده بودند در بخش V و P آفت های پروانه زیادی را شکار کرده بودند .

این پروانه ها ، تمایل زیادی به پناه گرفتن در جایی با نور و نیز گرم و امن دارند . اگر تله های دارای اندکی نور و گرما هم باشند با کارایی بیشتری به شکار این آفت ویرانگر خواهند پرداخت .

در شهریور ماه که شب ها خنک تر است در تله هایی که در ارتفاع بیشتر و فضای بازتری کارگذاشته شده اند ، پروانه های کمتری به دام می افتند .

البته شکار این حشره مخرب ، در تیر ماه و مرداد ماه ارزشمند است که در شب هایی با هوای گرم و مناسب در میان درختان به پرواز در آمده و به جفت یابی یا تخم ریزی می پردازد آن هم بدور از چشم آخوند ها و گشت ارشادشان .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اصلاح تله ها به شکل زیر و بکار گیری بصورت انبوه ، خصوصا در جاهای پنهان شدن پروانه ها و حشرات ، به جای تله های نوری و فرمونی که جاذب دیگر پروانه های منطقه نیز می باشند ، بسییار کار ساز تر خواهد بود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تله فوق اگر با رنگ شب نمای بیشتری مجهز شود و از اردیبهشت تا مهر ماه بصورت انبوه با آب شارژ نگه داشته شود در طی چند سال به کنترل این حشره مخرب خواهد پرداخت .

بدیهی است که این تله ها باید در تمام سالها و و ماههای رشد گیاه نصب باشند .

یک ابزار بسیار کار آمد و اقتصادی برای پیشگیری از تکثیر پروانه های چوبخوار است .

در تصویر زیر یک نمونه از خراطی این این آفت در درخت سیب دیده می شود . این آفت ، قبل از اینکه درخت با پوشش محافظ ، تیمار شود در این درخت می زیسته است .

 

تله کارتن مسموم برای لارو های توی شاخه ها :

یک ایده که باید تست شود که چقدر می تواند جاذب لارو ها و برای بیرون کشیدن آنها از درون شاخه ها باشد .

پیچیدن کارتن مرطوب و مسموم با نایلون استرچ در بخش های آسیب دیده درخت .

=====================

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یک راه مناسب برای کنترل کرم های درون درخت :

ایتدا خمیر مسمومی که گاز هم در چوب درخت ایجاد کند ساخته شود .

به شاخه های درخت های خمیر کارتون مقوایی آغشته به یک سم بدون بو زده شود.

پس از تزریق خمیر به تنه درخت یا زدن در سوراخ های دم دست ، کرم هایی که از تنه خارج می شوند به سمت تله های مقوایی مسموم کشیده شده و جذف خواهند شد .

 

پیشنهاد من درست کردن  و تزریق خمیر مسموم با مخلوط سم پودری سیستمیک بد بو و تند با اسانس نعنا و فلفل و سیر و گوگرد زرکوه است . تزریق به دالان های پایینی که در همه تنه درخت پخش خواهد شد و احتمالا کرم ها بیرون خواهند زد . بهتر از که قبلا خمیر مسموم مقوایی به همراه نشاسته و سریش به بیرون شاخه ها مالیده شده باشد.

ترکیب خمیر مقوایی هم که معلوم است ( مقوای شانه تخم مرغ + پودر سم بی بو + سریش ).

در بخش تغذیه تنه ای برای تقویت درخت ، محلولی که ساخته می شود 3 ایکس است و بهتر است که از کرم های خراط شکار شده در زمان تواندهی به محلول هم استفاده گردد تا درخت خودش هم پادزهر مناسب را برای کشتن کرم ها بسازد . البته شاید این روش تاثیر معکوس بگذارد و بهتر این باشد که سوراخی مجزا زده شود که فقط همیوپاتی حاصل از کرم خراط و پروانه به آن تزریق شود . اینکه چگونه درخت را از آن با خبر سازیم تا پادتن بسازد را نمی دانم . ولی شاید همین کافی باشد تا دست به مقابله زند . شاید کرم در حین خوردن چوب درخت ، ماده ای از خودش ترشح می کند که درخت را بی حس می کند و نمی فهمد که دارد خورده می شود . شاید مدفوع کرم ، خود کرم ، پروانه ، اندکی از چوب های خورده شده نیز باید در تواندهی بکار گرفته شوند .

داروی گردو باید برای گردو ساخته شده باشد و سیب برای سیب .